Plutonas 0

Plutonas (oficialus pavadinimas 134340 Plutonas) – didžiausia žinoma Saulės sistemos nykštukinė planeta. Nuo atradimo 1930 m. iki 2006 m. rugpjūčio 24 d. buvo laikomas planeta. Aplink Saulę skrieja ištįsusia elipsine orbita vidutiniu 4,74 km/s greičiu. Perihelyje būna arčiau Saulės negu Neptūnas; Plutonas buvo perihelyje 1989 m. Arčiau Saulės nei Neptūnas buvo 1979–1999 m.

Plutoną galima pamatyti tik pro didelį teleskopą, kadangi didžiausias regimasis jo spindesys lygus 14,7 ryškio; kampinis skersmuo 0,11". Plutono orbitos plokštuma pasvirusi į ekliptiką labiau negu bet kurios planetos, dėl to iš Žemės jis kartais matomas už Zodiako juostos. Plutono efektinė temperatūra – apie 32 °K. Plutonas santykinai nedidelis, mažesnis už kai kurių planetų palydovus – jo masė yra maždaug kaip penktadalis Mėnulio. Didžiąją jo dalį sudaro uolienos ir ledas. Būdamas perihelyje, turi metano atmosferą, slėgis prie paviršiaus lygus 0,000151 Žemės atmosferos slėgio. Plutono viena diena trunka apie 6,39 Žemės dienos.

XX-ajame amžiuje išorinėje Saulės sistemoje buvo aptikta daugiau panašių į Plutoną objektų. Tokia yra 2005 m atrasta Eridė, kuri yra 27% masyvesnė už Plutoną. Tačiau 2015 m. buvo nustatyta kad Plutonas yra didesnis už Eridę. 2006 m. rugpjūčio 24 d. Tarptautinė astronomų sąjunga (IAU) pateikė Saulės sistemos planetos apibrėžimą. Juo remiantis, Plutonas nėra planeta ir kartu su Eride ir Cerera patenka į naują nykštukinių planetų kategoriją.

Šiuo metu, šiam terminui priskirtų skaičiuoklių nėra.
Tačiau nereiškia, jog jų nėra svetainėje. Pasinaudokite paieška viršuje.
Jei turite konkrečių pageidavimų - parašykite.
Plutonas