Haumėja 0

Haumėja – nykštukinė planeta Koiperio juostoje, atrasta 2004 m. Michael E. Brown, Maunt Palomaro observatorije, JAV. 2008 m. rugsėjo 17 d. Tarptautinės astronomų sąjungos pripažinta nykštukine planeta, ir pavadinta Haumėja (havajiečių gimdymo deivės) vardu.

Haumėjos forma dar nėra tiksliai žinoma, tačiau pagal stebėjimo duomenis manoma, kad tai yra elipsoidas, kurio didysis pusašis yra du kartus ilgesnis už mažąjį. Manoma, kad planeta yra hidrostatinėje pusiausvyroje, o tai leidžia jai suteikti nykštukinės planetos statusą. Planetos didelis sukimosi apie ašį greitis, didelis albedas ir didelis tankis yra tikriausiai praeityje įvykusio didelio susidūrimo pasekmė, kurio metu Haumėja, kartu su savo dviem palydovais ir dar keliais Koiperio juostos objektais, tapo didžiausia „skeveldra“.

Haumėja yra plutoidas, t. y. nykštukinė planeta skriejanti toliau už Neptūno orbitos. Haumėjos regimasis ryškis yra 17.5 mag. ir tai yra trečias pagal ryškumą Koiperio juostos objektas po Plutono ir Makemakės. Haumėjos masė yra 1400 kartų mažesnė už Žemės ir sudaro apie trečdalį Plutono masės.

Šiuo metu, šiam terminui priskirtų skaičiuoklių nėra.
Tačiau nereiškia, jog jų nėra svetainėje. Pasinaudokite paieška viršuje.
Jei turite konkrečių pageidavimų - parašykite.
Haumėja